HEMP. Ekologiczna odzież szyta z dzianin konopnych

HEMP. Ekologiczna odzież szyta z dzianin konopnych

materiały hemp
Tworząc własną ekologiczną markę odzieżową, której wizja zrównoważonej mody nie jest obca, powinieneś wiedzieć, że organiczna bawełna, len, czy jedwab to nie jedyne tkaniny, które są hipoalergiczne, przyjazne dla skóry i środowiska. Nowe technologie sprawiły, że do świata mody zawitały innowacyjne rozwiązania i alternatywne tkaniny naturalne, jak hemp, czyli dzianina, która powstaje z konopi. Dlaczego warto wprowadzić do swojej marki ubrania z włókien konopi? Co można uszyć z hemp i jak powstaje ta ekologiczna dzianina? To w nią niebawem będzie ubierał się cały świat. 

Hemp – dzianina, która powstaje z konopi

Konopie wykorzystywane są w bardzo wszechstronny sposób, a nowoczesne technologie pozwoliły na zrewolucjonizowanie rynku odzieżowego i przyczyniły się do spopularyzowania konopi w przemyśle tekstylnym. Wiedziałeś, że to ponoć to z konopi zostały wyprodukowane pierwsze modele jeansów od kultowej marki Levi’s? Choć z powodu uznania upraw konopi za nielegalne, to wyjątkowe włókno przestało być wykorzystywane w produkcji tkanin, dziś na nowo możemy cieszyć się ubraniami z hempu – dzianiny, która znajduje się w ścisłej czołówce ekologicznych tkanin, pozyskiwanych w etyczny sposób i z poszanowaniem dla natury.

Czym charakteryzuje się dzianina z konopi?

Dzianina z konopi jest super wytrzymała, jednak nie jest to jej jedyna zaleta. Ekologiczne ubrania z hempu charakteryzują się niezwykłym komfortem użytkowania, są bardzo lekkie i miłe dla skóry, a dzięki walorom tego wyjątkowego włókna, są idealną alternatywą na lato, dla ubrań bawełnianych czy lnianych.

Włókno konopne ma dużą zdolność wchłaniania wilgoci, oddycha, a wykonane z nich ubrania chronią przed przenikaniem szkodliwych promieni UV oraz mają właściwości przeciwbakteryjne. W dotyku hemp przypomina bawełnę, jednak ma od niej o wiele więcej zalet. Nie kurczy się, nie mechaci, a z każdym praniem staje się coraz bardziej miękki. Dla przykładu – żywotność wysokojakościowego, bawełnianego T-shirtu to 10 lat. Za to żywotność T-shirtu z konopi jest nawet trzykrotnie wyższa. Kolejnym powodem, dlaczego hemp to idealna dzianina na odzież, jest fakt, że bardzo łatwo się farbuje.

Konopka wygląda jak klasyczny len. Jeśli jest zmiękczana, w dotyku przypomina koszulę flanelową. Materiały konopne miękną z wiekiem i przy każdym praniu.

W przemyśle odzieżowym dzianinę z konopi często łączy się z innymi naturalnymi włóknami, organiczną bawełną, czy materiałami z recyklingu, po to, by uzyskać odpowiedni efekt dla konkretnego produktu. Dlaczego? Hemp potrafi być bardzo cienki i niemal przezroczysty, co sprawia, że jest idealny na letnią, przewiewną odzież. Oczywiście, wszystko zależy od gramatury oraz połączeń. Obecnie na rynku, znajdziemy np. bluzy o składzie: 30% hemp i 70% bawełna, ale także 10% hemp, 80% bawełna organiczna, 10% poliester. Ze 100% hemp’u, w europejskich sklepach znajdziemy najczęściej cienkie, letnie bluzy, swetry, t-shirty i kurtki. Po zmieszaniu włókien konopi z wełną, lnem, bawełną, czy jedwabiem otrzymujemy tkaninę doskonałą do produkcji bluzek, kurtek, dzianinowych spodni oraz swetrów. Domieszka poliestru – zwykłego lub pochodzącego z recyklingu dodawana jest najczęściej w celu uzyskania większej elastyczności produktu.

Próbki materiałów z hempem wykorzystywane do produkcji koszulek, bluz, spodni i swetrów.
Próbki z hempem wykorzystywane do produkcji koszulek, bluz, spodni i swetrów.

Jak powstaje dzianina z konopi? i dlaczego jest przyjazna środowisku?

Produkcja dzianiny z konopi powstaje w sposób zrównoważony, a charakteryzujące się niewielkimi wymaganiami konopie sprawiają, że ich uprawa korzystnie wpływa na żyzność gleby. Co więcej, w przeciwieństwie do bawełny nie potrzebują one nawet dodatkowego nawadniania, ani stosowania środków ochrony, dzięki czemu ubrania z hempu są wolne od chemii.

Dziś dzianina z konopi powstaje w znacznie efektywniejszy sposób, choć ściśle powiązany z tradycyjnym procesem produkcji. Jego poszczególne etapy to uprawa i zbiory konopi, łamanie i rozbicie łodyg, oddzielenie włókna, czesanie łodyg, zwiększenie wytrzymałości konopi, a następnie przetworzenie włókna na tkaninę.

Co jeszcze można uszyć z konopi?

Ekologiczna marka odzieżowa, która zdecyduje się na wykorzystywanie hempu, będzie mogła uszyć z niego wszystko, czego potrzebuje. Dzianina z konopi idealnie nadaje się na odzież – bluzy, koszulki, czy topy, ale również akcesoria. Ze 100% tkaniny workowej możemy uszyć plecaki, torby, worki, a dzięki swojej ochronie przed promieniami UV hemp jest idealny na czapki czy kapelusze. Konopie doskonale sprawdzą się jako surowiec na ekologiczne opakowania, dzięki którym jeszcze bardziej podkreślimy zrównoważony, odpowiedzialny charakter naszego brandu.

Próbki hemp wykorzystywanych do produkcji akcesoriów np. toreb, woreczków.
Próbki hemp wykorzystywanych do produkcji akcesoriów np. toreb, woreczków

Ubrania z hempu, czyli same ekologiczne zalety!

Dlaczego hemp jest ekologiczny? Mówiąc o hempie, jego zalety można by wymieniać bez końca, jednak my przedstawiamy te najważniejsze z nich.

Hemp – lider ekologiczne pozyskiwanych materiałów

Hemp jest w 100% biodegradowalny. Konopie rosną gęsto, przez co nie ma potrzeby używania środków chemicznych przeciwko chwastom. Są również odporne na szkodniki, więc nie wymagają stosowania chemikaliów. Dostarczają glebie składniki odżywcze, dzięki którym ta zyskuje żyzność. Nie wymagają dodatkowego nawadniania w uprawie. Dają ponad dwa razy większe plony niż bawełna. Oznacza to, że potrzebują dwukrotnie mniejszego areału upraw do osiągnięcia tych samych lub lepszych rezultatów.

Bezpieczny dla Twojej skóry

Hemp jest delikatny dla skóry, wolny od pestycydów i herbicydów. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. Jest przewiewny, odprowadza wilgoć, nie pochłania zapachów, co pozwala skórze oddychać. Jest też odporny na promieniowanie UV.

Włókno przyszłości

Włókno konopne jest jednym z najtrwalszych, naturalnych włókien, dzięki czemu odzież, która z niego powstaje służy przez lata. Jest trwalsze niż len, który uznawany jest za jeden z najbardziej długowiecznych materiałów. Jest łatwe w farbowaniu, nie blaknie, nie mechaci się i nie kurczy. Mięknie z upływem czasu nie tracąc swoich właściwości.

Ubrania z dzianin z konopi to zupełnie nowa jakość, a T-shirt z hempu ma nawet trzykrotnie dłuższą żywotność niż T-shirt z bawełny. Hemp często występuje w mieszankach materiałów z naturalnymi włóknami – po zmieszaniu z lnem, bawełną, wiskozą czy też poliestrem z recyklingu, staje się idealna do produkcji koszulek, bluz, kurtek, spodni dzianinowych, czy swetrów. Wybierając hemp do produkcji ubrań swojej marki wspierasz zrównoważoną produkcję, ekologiczne szycie i nie tylko. Zapewniasz swoim klientom wyjątkową odzież, ale i dbasz o planetę. 

Szukasz dziany z hempu i miejsca, w którym stworzysz wymarzone projekty dla swojej ekologicznej marki? 

Szyj kolekcje ubrań u lokalnego i odpowiedzialnego etycznie oraz społecznie producenta odzieży.