Mundurki szkolne – przeżytek minionych lat czy współczesna moda?

Mundurki szkolne – przeżytek minionych lat czy współczesna moda?

bluzy-szkolne-i-uczelnianie-z-nadrukiem-lub-haftem-polski-producent-odziezy-8-min

Czyli

 • Jak zadbać o przyjazną atmosferę w szkole?
 • Jak sprawić, aby uczniowie mieli poczucie przynależności do swojej szkoły?
 • Co zrobić, aby szkoła była wspólnotą, o której dobro troszczą się wszyscy uczniowie?

Mundurki szkolne – co to?

Mundurki szkolne to jednolite ubrania, które noszą wszyscy uczniowie danej szkoły. Wciąż są popularne w wielu krajach – zarówno w szkołach podstawowych (częściej), jak i w ponadpodstawowych (rzadziej). I tak na przykład mundurki noszą uczniowie szkół: australijskich, filipińskich, izraelskich, japońskich, koreańskich, malezyjskich, maltańskich, nowozelandzkich i portorykańskich. Jednak obowiązek ich noszenia to od wielu lat dyskusyjny temat. 

Mundurki szkolne – po co są?

Dyskusyjność tego tematu wiąże się głównie z dwoma kontrargumentami. Pierwszy z nich to pierwotne założenie noszenia ubrań szkolnych. Głównym celem mundurków miało być zatarcie wizualnych różnic między dziećmi z bogatszych i mniej zamożnych rodzin. Drugą, często poruszaną kwestią jest to, że obowiązek ich noszenia ogranicza przywilej uczniów do ustalania swojego wyglądu, w tym ubrania. Wad i zalet mundurków szkolnych jest oczywiście o wiele więcej. Poniżej znajdują się najważniejsze z nich.

Wady mundurków szkolnych

Głównymi wadami klasycznie rozumianych mundurków szkolnych są:

 • ograniczanie wolności i niezależności, czyli brak możliwości podkreślania własnej indywidualności, wyrażania ekspresji, ubierania się zgodnie ze swoimi preferencjami i gustem;
 • nakazywanie noszenia ubrań brzydkich, niewygodnych, niewpasowujących się we współczesne trendy (na przykład nakazywanie noszenia spódnic uczennicom, które nierzadko znacznie bardziej komfortowo czują się w spodniach);
 • niewystarczająca liczba ubrań na zmianę.

Zalety mundurków szkolnych

Głównymi zaletami klasycznie rozumianych mundurów szkolnych są:

 • zatarcie różnic między dziećmi z mniej i bardziej zamożnych rodzin;
 • dbałość o odpowiedni strój każdego ucznia;
 • zapewnianie bezpieczeństwa wynikające z tego, że jednolicie ubranych uczniów łatwo odróżnić od osób nienależących do społeczności szkolnej;
 • oszczędność pieniędzy (zakup dwóch czy nawet trzech kompletów szkolnych ubrań to znacznie mniejszy wydatek niż zakup typowych ubrań i dodatków);
 • oszczędność czasu (brak problemów związanych z tym, że nie wiadomo, w co się ubrać);
 • budowanie poczucia więzi ze szkołą i jej uczniami, utożsamianie się ze szkołą.

Czy w Polsce istnieje obowiązek noszenia mundurków szkolnych?

Jak widać, jest wiele minusów i plusów noszenia ubrań szkolnych. Rozważania na temat ich ewentualnego wprowadzania są więc w pełni uzasadnione. Aktualnie polskie szkoły nie mają obowiązku egzekwowania od uczniów tego, by nosili mundurki. Jednak ubrania szkolne stają się coraz popularniejsze. O dziwo, nie jest to zazwyczaj pomysł władz szkół, a samych uczniów! Dzieci i młodzież przywiązują się do swoich szkół i klas. W XXI wieku coraz częściej odchodzi się o tak zwanej rejonizacji. Uczniowie i ich rodzice przez długi czas pozyskują informacje na temat placówek oświatowych znajdujących się w okolicach miejsca ich zamieszkania, by dobrze wybrać. Bycie uczniem danej szkoły i klasy o konkretnym profilu jest niejednokrotnie spełnieniem marzeń młodego człowieka. Dzieci i młodzież utożsamiają się ze swoją szkołą i klasą – a co za tym idzie – chętnie podkreślają to strojem. Jaki to może być strój?

Pomysły na współczesne „mundurki”

Pomysłów na współczesne „mundurki” jest wiele! Mogą to być bluzy noszone w czasie jesieni i zimy, T-shirty i koszulki polo na cieplejsze dni czy eleganckie koszule wkładane na wyjątkowe okazje. Wszystkie te ubrania mogą mieć dowolne kolory, wzory, hafty i nadruki. Wybranej wielkości logo szkoły może zostać umieszczone w wybranym miejscu. Dokładniejszy opis pomysłów (oczywiście nie wszystkich) na „mundurki” XXI wieku znajduje się poniżej.


1. BLUZY BAWEŁNIANE – klasyka i wygoda w jednym


Szkolne bluzy gwarantują jednolity ubiór uczniów szkoły i zapewniają im wygodę. To zdecydowany numer jeden wśród wszystkich zamówień, które realizujemy dla młodzieży szkolnej. Bluzy sprawdzają się w sezonach jesiennym i zimowym, kiedy T-shirty czy polówki okazują się niewystarczające. Bluzy do szkoły – rozpinane, z kapturem, typu crewneck – tworzone przez Rascal Industry, to unisexy – świetnie wyglądają i na dziewczynach, i na chłopakach różniących się od siebie posturą, wagą i wzrostem. Ponadto materiały premium, z których wykonane są wszystkie nasze bluzy, gwarantują ich wytrzymałość przez długie lata, a co za tym idzie – sporą oszczędność. Uczniowie, którzy wybrali naszą odzież, często piszą do nas i informują, że zamówione przez nich bluzy przez osiem lat nie straciły na jakości! Ponadto tworzymy wyłącznie taką odzież, która odpowiada współczesnym trendom – nasze ubrania to połączenie mody i oryginalności. Uwypuklamy na nich logo szkoły, a jeśli szkoła nie ma logo…. Sami je wymyślamy! Nawiązujemy do motywów kojarzących się z patronem szkoły, dodajemy cytaty, motta, symbole – wszystko to w nowoczesnej, dalekiej od kiczu i tandety odsłonie. Bawełniane szkolne bluzy to klasyka i wygoda w jednym.

Jeśli masz już pomysł…

Napisz do nas i opisz, jak powinna wyglądać Twoja spersonalizowana szkolna bluza bawełniana.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu…

Określ wielkość zamówienia, a my przygotujemy dla Ciebie projekt szkolnej bluzy bawełnianej.


2. BLUZY POLAROWE – najwyższa jakość i komfort noszenia


Szkolne bluzy polarowe to ubrania przyjemne w dotyku, niezwykle lekkie i jednocześnie ciepłe (mają doskonałą izolację ciepła, dużo lepszą niż na przykład wełna). Hurtownia Rascal Industry szyje bluzy polarowe damskie i bluzy polarowe męskie. Bluzy są starannie wykrojone – dobrze leżą na wszystkich – dziewczynach, kobietach, chłopakach i mężczyznach – bez względu na typ sylwetki. Polar jest znaną i cenioną dzianiną. Jego połączenie z nowoczesnym krojem daje niezwykły efekt – bluzy, która jest estetyczna, wygodna i trwała. Polarowe szkolne bluzy to najwyższa jakość i komfort noszenia.

Jeśli masz już pomysł…

Napisz do nas i opisz, jak powinna wyglądać Twoja spersonalizowana szkolna bluza polarowa.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu…

Określ wielkość zamówienia, a my przygotujemy dla Ciebie projekt szkolnej bluzy polarowej.


3. T-SHIRTY – sprawdzone i cenione rozwiązanie

Szkolne T-shirty to bardzo popularny pomysł na jednolity ubiór uczniów szkoły. Bawełniane T-shirty, produkowane przez Rascal Industry, mają liczne zalety. Nie kosztują dużo, czas ich wyprodukowania jest stosunkowo krótki, a materiał cechuje się tym, że jest miękki, gładki i wytrzymały. Wiele szkół decyduje się na zakup jednolitych T-shirtów, które są przeznaczane albo do noszenia na co dzień, albo do ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego. Koszulki szkolne w różnych kolorach dla każdej z klas pozwalają łatwo zlokalizować osobę, z którą jest się w drużynie, na przykład podczas gry w koszykówkę czy w piłkę nożną. Szkolne T-shirty to sprawdzone i cenione rozwiązanie.

Jeśli masz już pomysł…

Napisz do nas i opisz, jak powinien wyglądać Twój spersonalizowany szkolny T-shirt.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu…

Określ wielkość zamówienia, a my przygotujemy dla Ciebie projekt szkolnego T-shirtu.


4.KOSZULKI POLO – dobra alternatywa dla T-shirtów


Szkolne koszulki polo do niedawna były nieco mniej popularnym rozwiązaniem od T-shirtów. Aktualnie wiele szkół wybiera właśnie polówki. Dzieje się tak dlatego, że jest to oryginalny i stylowy zamiennik klasycznych T-shirtów. Szkolne polówki, tworzone w Rascal Industry, podobnie jak T-shirty, wyróżniają się wysokojakościowym materiałem – bawełną pique. Poza tym dzięki nim uczniowie mogą wyglądać elegancko i jednocześnie czuć się swobodnie. Koszulki polo świetnie prezentują się na przykład podczas konkursów międzyszkolnych, na których uczniowie dumnie reprezentują swoją szkołę. Ich dodatkowym walorem jest możliwość zapinania i rozpinania guzików znajdujących się pod szyją. Szkolne koszulki polo to dobra alternatywa dla T-shirtów.

Jeśli masz już pomysł…

Napisz do nas i opisz, jak powinna wyglądać Twoja spersonalizowana szkolna koszulka polo.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu…

Określ wielkość zamówienia, a my przygotujemy dla Ciebie projekt szkolnej koszulki polo.


5.KOSZULE – połączenie szyku i oryginalności


Szkolne koszule to nowatorski pomysł dla uczniów szkół, którzy chcą się wyróżniać. Koszule są podstawowym elementem mundurków w wielu szkołach zagranicznych – na przykład w Stanach Zjednoczonych, w Polsce dopiero zyskują na popularności. Uczniowie ubrani w koszule wyprodukowane przez Rascal Industry będą wyglądać niezwykle gustownie i nietuzinkowo. Koszule nadają się nie tylko do noszenia na co dzień, ale także doskonale sprawdzą się na szkolnych uroczystościach takich jak rozpoczęcie i zakończenie roku, apele, występy. Są też dobrym sposobem na sprawdzenie samego siebie przed podjęciem pracy w biurze czy korporacji, w których często obowiązuje restrykcyjny dress code. Szkole koszule to połączenie szyku i oryginalności.

Jeśli masz już pomysł…

Napisz do nas i opisz, jak powinna wyglądać Twoja spersonalizowana szkolna koszula.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu…

Określ wielkość zamówienia, a my przygotujemy dla Ciebie projekt szkolnej koszuli.

Odzież szkolna jako pomysł na zaktywizowanie młodzieży


Odzież szkolna to doskonały pomysł na zaktywizowanie młodzieży szkolnej. Jak to zrobić?

Przykłady można mnożyć! I tak sprawdzonym sposobem jest oddanie inicjatywy, a co za tym idzie – decyzyjności w ręce uczniów. Uczniowie, którzy wezmą udział w konkursie na najfajniejszy projekt szkolnej bluzy, z dumą będą nosić to, co sami stworzyli i na co sami oddali swój głos. Poza tym jednolite ubrania integrują uczniów, którzy chętnie pozują w nich do zdjęć. Takie zdjęcia, zamieszczone na stronie szkoły i w jej social mediach, zachęcą młodsze roczniki do tego, by zostali uczniami właśnie tej szkoły. Pokażą także rodzicom, że dana placówka to miejsce, które cieszy się dobrym wizerunkiem – jest wiarygodne, dba o bezpieczeństwo i przyjazną atmosferę każdego dnia. Z kolei torby, workoplecaki, czapki, szaliki czy skarpetki to pomysł na trafione, niesztampowe i praktyczne nagrody w konkursach, na przykład nagrody dla klas z najlepszymi wynikami w nauce.

Czy mundurki szkolne są więc przeżytkiem minionych lat czy stanowią współczesną modę?

Mundurki szkolne w dwudziestowiecznej formie, które stanowiły przymus, a przy ich wyborze nie kierowano się ani preferencjami uczniów, ani ich rodziców, to zdecydowanie przeżytek minionych lat. Z kolei współczesne „mundurki” to po prostu elementy ubioru, takie jak wyżej opisane bawełniane bluzy, polarowe bluzy, T-shirty, koszulki polo czy koszule. Wprowadzanie do szkół spersonalizowanej odzieży z jednej strony pozwala dzieciom i młodzieży na utożsamienie się ze szkołą i jej wartościami, z drugiej – nie hamuje prawa uczniów do wyrażania własnej ekspresji. Uczniowie mają wówczas świadomość, że stanowią grupę, a jednocześnie każdy z nich może być sobą. Zdecydowanym argumentem za odzieżą szkolną jest fakt, że jej sprzymierzeńcami są dzisiaj już nie tylko pedagodzy, lecz także uczniowie i ich rodzice.

Inne pomysły na ubrania szkole

Oczywiście bluzy, T-shirty, koszulki polo i koszule to nie wszystkie rodzaje odzieży, w które można ubrać młodzież szkolną. Lista świetnie wyglądających, modnych, wygodnych i trwałych ubrań jest o wiele, wiele dłuższa. I tak w Rascal Industry szyjemy jeszcze wysokojakościowe, w pełni spersonalizowane koszulki longsleeve, kurtki softshell i rozmaite szkolne gadżety, takie jak na przykład torby, workoplecaki, czapki, szaliki, skarpetki… A może w naszej ofercie nie znalazłeś tego, czego szukasz? Napisz do nas! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań i realizujemy innowacyjne projekty! Mamy nadzieję, że uda nam się sprostać wszystkim Twoim wymaganiom.